bip.gov.pl
RSS
A A A K
SmodBIP

Aktualności

...
Pokaż aktualności z roku:

Zdrowych i spokojnych świąt, pogody ducha w Nowym Roku

22.12.2016

Wszystkim Czytelnikom i sympatykom biblioteki życzymy, by w Świeta i cały Nowy 2017 Rok były z Wami miłość, pokój i szczęście oraz dobra książka, oczywiście

pracownicy biblioteki

Narodowe Czytanie "QUO VADIS" - 3.09.2016, Rynek w Koniecpolu, godz. 18:30

03.09.2016

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Koniecpolu serdecznie zaprasza w sobotę 3 września 2016 roku o godzinie 18:30 na V edycję akcji Narodowe Czytanie (Rynek w Koniecpolu). Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta Polski od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W ubiegłym roku w całej Polsce „Lalkę” Bolesława Prusa przeczytano w ponad 1600 miejscowościach. W Roku Henryka Sienkiewicza zwyciężyła wybitna polska powieść – „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.
To piękna książka o zwycięstwie prawdy i miłości – historia wiary, która pozwala budować silne więzi kształtujące wspólnotę. „Quo vadis” stanowi opowieść o triumfie odwagi, o konsekwencji w działaniu, o solidarności w imię fundamentalnych idei. Narodowe Czytanie to znakomity czas, by raz jeszcze zachwycić się uczciwością Ligii, przeżyć duchową przemianę Marka Winicjusza, towarzyszyć Ursusowi w jego zwycięskiej walce na rzymskiej arenie. Postawy i życiowe wybory Sienkiewiczowskich bohaterów warto przy tym odnieść do czasów współczesnych. Gorąco zachęcamy wszystkich Państwa do wspólnego czytania „Quo vadis” 3 września 2016 roku. Chcielibyśmy, aby Narodowe Czytanie było dla nas wszystkich czasem inspirujących refleksji, przynoszącym radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą. Bądźmy tego dnia razem niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania, czytajmy też w gronie rodziny, znajomych, kolegów, organizujmy własne spotkania z „Quo vadis”. Niech w naszej miejscowości również wybrzmią słowa, które sto dwadzieścia lat temu wyszły spod pióra pierwszego polskiego noblisty. Specjalnie na tegoroczną edycję Narodowego Czytania adaptację „Quo vadis” przygotował Tomasz Burek, krytyk literacki, literaturoznawca i eseista. A my wybraliśmy z niej siedem krótkich fragmentów, które w sobotę na Rynku w Koniecpolu przeczytają zaproszone osoby. Czytaniu towarzyszyć będzie wystawa poświęcona powieści „Quo vadis”, konkurs wiedzy o Sienkiewiczu oraz koncert pieśni w wykonaniu scholi „Baranki Boże”.

VI Gminny Konkurs Czytelniczy dla uczniów klas VI

12.05.2016

Urząd Miasta i Gminy w Koniecpolu oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Koniecpolu zorganizowały w dniu 12 maja 2016 roku (czwartek) VI Gminny Konkurs Czytelniczy dla uczniów klas VI p.t.„Sienkiewicza znać i czytać warto”. W roku 2016 obchodzone są wyjątkowe rocznice związane z Henrykiem Sienkiewiczem - 170. rocznicę urodzin Noblisty oraz 100. rocznicę jego śmierci. 18 grudnia 2015 r. Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza.
"Poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną Sienkiewicz budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń” – podkreślili senatorowie.
VI Gminny Konkurs Czytelniczy to więc doskonała okazja, by oddać należny mu hołd i przyczynić się do popularyzacji jego twórczości oraz idei zawartych w jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości.
W Konkursie udział wzięli uczniowie klas VI szkół podstawowych z terenu gminy (każda szkoła typowała spośród uczniów tych klas jedną trzyosobową drużynę).
Konkurs rozpoczął się o godzinie 8:30 w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Koniecpolu, ul. Chrząstowska 6A. Składał się z dwóch etapów : 1.pisemnego (uczniowie w grupie wykonywali określone zadania) oraz 2.ustnego (każdy uczestnik indywidualnie odpowiadał na zadane mu pytanie). Komisja w składzie: przewodnicząca Teresa Kołodziejska, Elżbieta Czerwińska, Elżbieta Biniecka po podliczeniu wszystkich punktów ustaliła kolejność miejsc.
I miejsce (68 pkt.) – Szkoła Podstawowa w Łysinach w składzie:
1. Oliwia Walczak
2. Oliwia Jęczmyk
3. Krystian Sarwaryn
II miejsce (66 pkt) – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Koniecpolu w składzie:
1. Maria Burzyńska
2. Katarzyna Lis
3. Jakub Zjawiony
III miejsce (56 pkt) - Szkoła Podstawowa Nr 2 w Koniecpolu w składzie:
1. Julia Surlej
2. Rafał Fyda
3. Dominik Koćwin
Miłym odpoczynkiem po umysłowych zmaganiach był występ dzieci z Przedszkola Nr 1 w Koniecpolu przygotowany przez p. Annę Klimczyk i p. Katarzynę Korgól. Dzieci zostały nagrodzone brawami i słodkim poczęstunkiem. Nagrody książkowe każdemu uczestnikowi konkursu wręczyła dyrektor Domu Kultury p. Dorota Jakubowska. Podziękowanie uczniom za udział, nauczycielom za ich przygotowanie, komisji za poświęcony czas, a pracownikom Domu Kultury za organizację złożył Burmistrz Ryszard Suliga.

Spotkanie z Drabikiem

05.04.2016

4 kwietnia 2016 roku odbyło sie spotkanie z Wiesławem Drabikiem

XXVIII Regionalne Spotkania Młodych Recytatorów

03.03.2016

W dniu 17 marca 2016 roku o godzinie 9.00 w Klubie Seniora, ul. Szkolna 17 odbędą się eliminacje gminne XXVIII Regionalnych Spotkań Młodych Recytatorów „Wrażliwość na Słowa”. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy Koniecpol.

Zapraszamy na Wieczór Poezji Jerzego Haca

11.02.2016

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Koniecpolu
zaprasza
w poniedziałek 15 lutego 2016 roku o godzinie 16
do Klubu Seniora przy ul. Szkolnej 17
na
Wieczór poezji Jerzego Haca

JERZY HAC – ekonomista, poeta, podróżnik i fotograf, ur. 23 lipca 1942 r. w Będzinie - od lat mieszka w Dąbrowie Górniczej. Opublikował tomiki poezji: „Moje obrazy w wierszach” (2007), „Spotkania w przestrzeni - wiersze i sentencje” (2008).
W związku z publikacjami ma wiele spotkań autorskich. Nie kryjąc wzruszenia z miłych spotkań z czytelnikami, Jerzy Hac wielokrotnie gościł w śląskich bibliotekach na wieczorkach poetyckich, promując swoją pisarską twórczość. Koniecpol miał przyjemność gościć artystę w styczniu b.r. na wernisażu wystawy jego fotografii „Kapliczki i krzyże przydrożne Beskidu Śląskiego”, gdzie prezentował również swój zbiór fotografii kapliczek i krzyży z terenu gminy Koniecpol. Tym razem odkryje przed nami liryczną stronę swej artystycznej duszy.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!Opublikował: Artur Wieczorek
Publikacja dnia: 31.05.2013
Podpisał: Artur Wieczorek
Dokument z dnia: 31.05.2013
Dokument oglądany razy: 2 816